“MUTLU GÜN KARTLARIMIZ VAR” - REHBER ÖĞRETMENLERİNDEN YARDIM BEKLİYORUZ
Balıkesir Posta Facebook Sayfası Balıkesir Posta Twitter Sayfası Balıkesir Posta RSS Servisi  
Anasayfa Hakkımızda Künye İletişim Reklam
Anasayfa Haberler Web TV Yazarlar Foto Galeri Özel Haberler Anketler Haber Arşivi İhbar Hattı
Gündem Siyaset Ekonomi Spor Dünya Sağlık Teknoloji Yaşam Kültür Eğitim Web TV

“MUTLU GÜN KARTLARIMIZ VAR”

Okunma: 3635 Tarih: 2.8.2018 1
REHBER ÖĞRETMENLERİNDEN YARDIM BEKLİYORUZ


Türk Eğitim Vakfı Balıkesir Şube Başkanı Jale Bayraktar, geçen yıl 100’ü aşan öğrenciye burs verdiklerini ancak meslek liselerinden başvuru gelmediğini söyledi. Bayraktar; “Bu konuda rehber öğretmenlerinden yardım bekliyoruz” dedi.
TEV Balıkesir Şube Başkanı Jale Bayraktar, vakıf faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu. TEV olarak Balıkesir’de 1987 yılından beri faaliyet gösterdiklerini ve kendisinin de Şube Başkanı olarak 4.yılı bitirdiğini aktaran Bayraktar, vakıf faaliyetleri hakkında şu bilgileri verdi: “13 kişilik bir Yürütme Kurulu Grubumuz var. Bir de sayıları 30’u bulan Gönüllüler Grubumuz var. Gönüllülerimiz ve Yürütme Kurulumuzla birlikte çeşitli faaliyetler planlıyoruz TEV’e bağış kazandırmak adına. Biz Genel Merkeze bağlı çalıştığımız için Genel Müdürlükten onayını alıyoruz ve uygun bulunan faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. 2008 yılında Gönüllüler Grubunu kurmamızdan bu yana geleneksel bir kahvaltı programımız var her yıl Ocak ayında.

Mayıs ayı bizim kuruluş yıldönümümüz. Mayıs ayında da bayanlara yönelik öğlen yemeği programı yapıyorduk. Son yıllarda Ramazana denk gelmesiyle onu iftar şeklinde yaptık. 2008 yılında Balıkesirli Gönüllü Kadınlar Fonunu kurduk. Toplanan bağışları oraya aktarıyoruz ve Balıkesirli bir öğrenciye aktarılmasını sağlıyoruz. Geçtiğimiz yıl 3 lise, 3 üniversite ve 1 yüksek lisans öğrencisi o fondan okutuldu. Onların okulu bittiğinde yeni öğrenciler alınacak. Şirketleri, kişileri ziyaret ederek fonlar kurmaya çalışıyoruz. Bu da şu demek: Biz önümüzdeki yıl üniversite öğrencilerine 600 TL, lise öğrencilerine 250 TL vereceğiz. Yüksek lisans, üstün başarı, doktora burslarımız çok daha farklı. 3 tane kız yurdumuz var ve burada barınma bursu verdiğimiz öğrencilerimiz var. Öğrencilerin bursları Ekim ayında yatıyor.”
Gelir sağlayıcı çeşitli etkinliklerde bulunduklarını aktaran Bayraktar; “Biz firmaları ziyaret ederek kendi adlarına öğrenci okutmak isteyip istemediklerini soruyoruz. 9 ay 250 TL veya bunu 12 aya yayarak vakfımıza bağışta bulunurlarsa onların istediği nitelikte bir öğrenciye burs veriyoruz. Bu kişi seçmek değil ama Balıkesirli olsun, meslek lisesinin elektronik bölümünde okusun, kız olsun, erkek olsun gibi spesifik etmenleri seçebiliyorlar. Yine üniversite öğrencilerinde de aynı şekilde Balıkesirli olsun vs gibi.

Bu fona kişiler kendi istedikleri bir ismi veriyorlar. Yatırdıkları paraları biz onları fonuna aktarıyoruz. Ayın 15’inde de o fondan burs alan öğrenciye parayı aktarıyoruz. Bağışçı eğer arzu ederse öğrenci ile görüşebiliyor. Gün gruplarından kurduğumuz fonlar var. İşte biz aylık 50 TL topluyoruz, bunu 70 TL olarak toplayalım ve 20’şer liraları size aktaralım deyip kendi gün grupları adına burs fonu kuranlar var. Dilimiz döndüğünce her gittiğimiz yerde bunu anlatıyoruz. Etkinliklerden gelir elde ediyoruz. Geziler düzenliyoruz. Burada da bize turizm firmaları yardımcı oluyor. Cenaze çelenklerinden çok gelir elde ediyoruz. Biz Balıkesir Şube olarak tüm ilçelerle birlikte Çanakkale’ye kadar bu hizmeti veriyoruz. Mutlu gün kartlarımız var ve bu kartların yaygın kullanılmasını sağlamaya çalışıyoruz” dedi.


“NOT ORTALAMASININ 2.5 OLMASI LAZIM”
Bir öğrencinin TEV’den burs alabilmesi için gerekli koşulları da açıklayan Başkan Bayraktar; “Ağustos ayı gibi burslar birimimiz burs verebileceğimiz şartlı ve şartsız bağışlardan oluşan listeyi ayarlıyor. Ağustos ayı gibi bizim kontenjanlarımız belli oluyor. Hangi üniversiteye kaç tane burs vereceğimize dair. Eylül ayında öğrenciler burs için başvurularını yapıyorlar internet üzerinden. Not ortalaması 2.5 ve üzeri olan öğrenciler okullarında kontenjan varsa burs müracaatlarını yapıyorlar, istenen evrakları hazırlıyor. Eylül ayında biz okullarla görüşerek tarih belirliyoruz, Ekim ayında başvuran arkadaşlarla okullarından en az 3 kişinin katıldığı komisyonlarla burs mülakatı yapıyoruz. Burada amacımız başvuranlar içerisinden en başarılı, maddi durumu en düşük arkadaşı tespit etmek ve ona burs konusunda yardımcı olmak. Her ay gibi bursiyerlerimize eğitim mailleri gidiyor. Bu da bizim mezun bursiyerlerimizin çalıştıkları iletişim şirketlerinden elde ettikleri eğitimleri onlara göndermiş oluyoruz. Şubelerimizin olduğu yerlerde öğrencilerimizle etkinlik yapmaya çalışıyoruz her yıl Şubat ayında. Eski ve yeni bursiyerleri bir araya getirerek kaynaştırıyoruz. Bağışçı sayısını artırmaya çalışıyoruz. Bunun için de çevremizden ilgi ve destek bekliyoruz.”


“7 BİN 500 ÖĞRENCİYE BURS VERİLDİ”
2017 yılında Türkiye genelinde 7 bin 500 öğrenciye burs verildiğini belirten Bayraktar; “İl genelinde ise bu rakam 100’ü aştı. Geçen yıl 3 meslek lisesinden de biz başvuru alamadık. Burada da rehberlik öğretmenlerinden ilgi bekliyoruz. Lisede bizim bursiyerimiz olan gencimiz üniversiteyi kazandığı takdirde, başarı puanı da iyiyse bursu otomatik olarak devam ediyor. Kazandığı okulda burs fonumuz olmasa bile. Lisede bu çarkın içine girmek onlara büyük bir avantaj sağlıyor. Lise öğrencisi bu işi bilemiyor. Maddi durumu kısıtlı olan aileler de anne babanın da eğitim seviyesi eğer düşükse ilgilenenlerin olduğu bir bölümde de çalışmıyorsa haberdar bile olmuyor. Onun için rehberlik öğretmenlerine iş düşüyor. Milli Eğitim Müdürümüz ile bir görüşme yaptım. Rehberlik öğretmenleriyle bir toplantı yapalım, siz bunu anlatın dedi. Başvuru olmaması üzücü” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google'da Paylaş Google'da Paylaş
Bu haberi paylaş
Haber Etiketleri :
  
UYARI: Küfür, hakaret, içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Haber Yorumları Bu Habere Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.
 
Alanyaspor - Balıkesirspor 1-1 Maç Özeti
Balıkesirspor - Gaziantepspor Maç Özeti
Balıkesirspor 3 - Bursaspor 0
Otoparkçı - Esnaf Kavgası 1 Ölü
 
 
Büyükşehir Belediyesi'nden Beklentileriniz
Daha Fazla İş İmkanı
Alt Yapı Çalışmaları
Sosyal Belediyecilik
Kültürel Etkinlikler
 
       
Anasayfa
Üyelik İşlemleri
Hakkımızda
İnsan Kaynakları
Arşiv
Künye
Ekonomi
Spor
Gündem
Bölge Haberleri
Sağlık
Magazin
E-Gazete
Röportaj ve Söyleşiler
Foto Galeri
Video Haberler
Firma Rehberi
Seri İlanlar
Balıkesir Posta Medya Grubu
©2012 - 2015 Tüm Hakları Saklıdır.
-29-