İLK AMAÇ SUÇU OLUŞMADAN ÖNLEMEK - “BAŞTA AİLE BİLGİLENDİRİLMELİ”
Balıkesir Posta Facebook Sayfası Balıkesir Posta Twitter Sayfası Balıkesir Posta RSS Servisi  
Anasayfa Hakkımızda Künye İletişim Reklam
Anasayfa Haberler Web TV Yazarlar Foto Galeri Özel Haberler Anketler Haber Arşivi İhbar Hattı
Gündem Siyaset Ekonomi Spor Dünya Sağlık Teknoloji Yaşam Kültür Eğitim Web TV

İLK AMAÇ SUÇU OLUŞMADAN ÖNLEMEK

Okunma: 3231 Tarih: 9.7.2018 0
“BAŞTA AİLE BİLGİLENDİRİLMELİ”

Balıkesir’de STK’ların oluşturduğu kalabalık bir grup çocuk istismarına tepki gösterdi. Grup adına konuşan Sil Baştan Kadına Yönelik Şiddet ve Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği Başkanı Ayşegül Küçükafacan, bu konuda ilk amacın suçu oluşmadan önlemek olduğunu söyledi.

Sil Baştan Kadına Yönelik Şiddet ve Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği, Otizmli Bireyleri Destekleme Derneği ve Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’nin organize ettiği eylemde çocuk istismarına tepki gösterildi. Toplu Taşıma Merkezi’nde toplanan grup üyeleri ıslıklar ve sloganlar eşliğinde Milli Kuvvetler Caddesi’nden Ali Hikmet Paşa Meydanı’na geldiler.

Ellerinde ‘Çocuk mutlu gelecek umutlu’, ’18 yaşına kadar herkes çocuktur’, ‘Çözüm önlemede’ yazılı pankartlar taşıyan grup adına açıklama yapan Sil Baştan Kadına Yönelik Şiddet ve Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği Başkanı Ayşegül Küçükafacan, kadın ve çocuk hakları temelleri çalışma sırasında bu sorunun çözümüne katkı sağlayacağını düşündükleri hususları paylaştı.

“BAŞTA AİLE BİLGİLENDİRİLMELİ”

Bu tür suçlarda ilk amacın suçun oluşmadan önlenmesi olduğunu söyleyen Küçükafacan; “Öncelikle kreş seviyesinden başlayarak toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi dersi Milli Eğitim Bakanlığı’nın ders müfredatına acilen eklenmelidir. Bu sorunun önleyici tedbirler kapsamında küçük yaştan başlayarak eğitimle aşılabileceğine inanıyoruz.

Anaokulundan itibaren kendi bedenini tanıma ve koruma eğitimi müfredata eklenmeli, çocuklarımız bu konuda başta aile, sonrasında ise eğitim öğretim hayatında bilgilendirilmelidir” dedi.

“ÇOCUK İZLEM MERKEZİ AÇILMALI”

Suç sonrası kısa sürede hukuki sürecin sonlandırılmasının ikinci aşama olduğunu aktaran Küçükafacan açıklamasının devamında; “Hukuki süreç ile ilgili olarak yasalarda mağdurun haklarını koruyacak kanuni düzenlemeler yapılmalıdır. Bu suçlarda iyi hal ve tahrik indirimleri uygulamasına son verilmeli, bu konuda gerekli yasal düzenlemeler acilen yapılmalıdır. Ancak bu şekilde Türk Milleti adına karar veren mahkemeler toplum vicdanını rahatlatacaktır.

Türkiye tarafından imzalanan uluslar arası sözleşmeler uygulama düzeyine geçirilmelidir.

Çocuk istismarı ve kadına şiddet davalarında ilk imzacısı olduğumuz Avrupa Konseyi Sözleşmesi ile STK’lara bu davalara müdahil olma hakkı verilmiştir. Ancak sunduğumuz müdahillik taleplerimiz, mahkemelerimiz tarafından reddedilmektedir. İstismara uğramış çocuğun hukuki süreçte yanında bulunmamız kuruluş amaçlarımızdan birisidir. Adalet Bakanlığına buradan bir çağrımız var. Müdahillik Türkiye’nin ilk imzaladığı uluslar arası sözleşmeler gereği hakkımızdır. Bu konuda acilen Adalet Bakanlığı tarafından gerekli önlemler alınmalı, hizmet içi eğitimler planlanmalıdır.

Hakkında kurumlarda istismardan soruşturma yapılarak adli ve idari ceza almış devlet memurlarının kurumlar arası yer değişikliği yapılması ile istismar önlenmez. Bu uygulamaların önü kapatılmalıdır.

Her yerde dile getirdiğimiz üzere ihbar edeni de koruyan düzenlemeler yapılmalı, hukuki süreçler hızlandırılmalıdır.

Hukuki süreci kısaltmak adına her ilde bu konuda ihtisaslaşmış yargı mensuplarının görev yaptığı Çocuk Mahkemelerinin kurulması sağlanmalıdır.

Gerek hukuki sürecin kısaltılması için gerekse mağdurun tekrar tekrar aynı travmayı yaşamasının önüne geçmek için her ilde ‘Çocuk İzlem Merkezi’nin kurulması zorunluluktur. Acil olarak Balıkesir’imize Çocuk İzlem Merkezi açılmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

“ÖMRÜNÜN SONUNA KADAR BU YÜKÜN ALTINDA KALIYOR”

Son olarak hukuki süreç sonrasında istismara maruz kalan bireylerin iyilik hallerine ulaşması için baş etme süreçlerinin doğru yönetilmesi gerektiğini aktaran Küçükafacan; “İstismarı önleme çalışmaları ve istismar sonrası gerekli hastane süreçleri ile ilgili olarak hastane çocuk ve ergen konusunda çalışan uzmanların sayısı yetersiz kalmaktadır. Randevu süreci ağır işlemekte ve sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu konuda Sağlık Bakanlığından yardım talep ediyoruz.

Engelli çocuklarımız devletin korumasına ömür boyu ihtiyaç duymaktadır. Hem engelli birey hem de ailelerine yönelik koruma ve korunma içerikli psikolojik hizmetler ve istismara yönelik bilgilendirme çalışmaları da sağlanmalıdır. Yasalarımızın engelli bireye istismarı önlemek adına tekrar gözden geçirilmesini talep ediyoruz.

İstismara maruz kalmış çocuklarımıza eğitim desteği de sağlanmalıdır. Çünkü istismara maruz kalan çocuk bir yandan yaşadığı travma ile başa çıkmaya çalışırken, sistem ondan bir de akademik başarı ve gelecek kurma çabası istemektedir. Yani maruz kalan çocuk ömrünün sonuna kadar bu yükün altında kalmaktadır” diye konuştu.

Sözlerinin sonunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır’ sözünü hatırlatan Küçükafacan ‘Ya senin çocuğun olsaydı?’ diye de sordu.

 

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google'da Paylaş Google'da Paylaş
Bu haberi paylaş
Haber Etiketleri :
  
UYARI: Küfür, hakaret, içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Haber Yorumları Bu Habere Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.
 
Alanyaspor - Balıkesirspor 1-1 Maç Özeti
Balıkesirspor - Gaziantepspor Maç Özeti
Balıkesirspor 3 - Bursaspor 0
Otoparkçı - Esnaf Kavgası 1 Ölü
 
 
Büyükşehir Belediyesi'nden Beklentileriniz
Daha Fazla İş İmkanı
Alt Yapı Çalışmaları
Sosyal Belediyecilik
Kültürel Etkinlikler
 
       
Anasayfa
Üyelik İşlemleri
Hakkımızda
İnsan Kaynakları
Arşiv
Künye
Ekonomi
Spor
Gündem
Bölge Haberleri
Sağlık
Magazin
E-Gazete
Röportaj ve Söyleşiler
Foto Galeri
Video Haberler
Firma Rehberi
Seri İlanlar
Balıkesir Posta Medya Grubu
©2012 - 2015 Tüm Hakları Saklıdır.
-35-